Альпінізм — захопливий спорт, який вимагає фізичної підготовки, дисципліни та надійного екіпірування. Розповідаємо, як обрати спорядження для альпінізму взимку, щоб ви безпечно подорожували.
1. Як підібрати вбрання
Багатошаровість забезпечує терморегуляцію і комфорт у зимових видах спорту, тож кожен елемент має бути якісним.
Одяг. Формуйте базовий шар з натуральних тканин. Вони не затримують вологу та запахи, зігрівають і приємні до тіла. Обирайте речі з мериносової вовни, кашеміру чи вовни альпаки.
Кофтинка з флісової стрейч тканини на блискавку — чудовий варіант для середнього шару. Її легко одягати та знімати.
Для верхнього шару вам необхідний пуховик з наповненням не менше 700–750 FP (fill power). Цей шар також має бути водонепроникний. Обирайте куртку і штани з мембрани для вентиляції і захисту від вологи. Зимою підійде матеріал Gore-Tex.
Взуття. Для альпінізму потрібні утеплені черевики. Для надійної фіксації стопи підійде ортопедична повністю жорстка (fully-stiffened) модель взуття. Матеріал — шкіра або синтетика класу В2.
Інші елементи. Шкарпетки з вовни середньої товщини збережуть тепло, а гетри захистять ноги та взуття від снігу. Вони мають щільно прилягати, не промокати та регулюватися. Оптимальний вибір — моделі з мембранних матеріалів, таких як Gore-Tex, що поєднують водонепроникність і повітропроникність.
Зверніть увагу на матеріал головного убору. Бавовна буде намокати та охолоджувати вас. Натомість обирайте шапку\балаклаву з мериносу, флісу чи Polartec (Power Stretch, Wind Pro).
Альпіністам потрібні мінімум 3 пари рукавиць. Лайнер рукавиці з вовни\флісу, тонкі рукавиці зі шкіряними долонями для надійного зчіплення з поверхнею, товсті утеплені рукавиці з водовідштовхуванням і теплоізоляцією.
Для походу спакуйте додаткові 5 одиниць на верх, 3 одиниці на низ і запасні шкарпетки, щоб нашарувати одяг чи переодягнутися у разі потреби.

Рукавиці-лайнери повинні зігрівати та не сковувати рухи. Зображення з Freepick.com
2. Як підготувати основне екіпірування
Зимові походи вимагають адаптувати базове спорядження для альпінізму до погодних умов.
- Рюкзак. Щоб запакувати все необхідне, знадобиться сумка місткістю 30–50 літрів. Модель з мембрани з малою кількістю застібок врятує речі від промокання. А з яскравим дизайном ви будете помітні в умовах поганої видимості.
- Налобний ліхтар. Для скелелазіння взимку потрібен прилад з яскравістю 200–400 люменів і з часом автономної роботи 10–15 годин, із захистом від вологи PX6 або IPX8.
- Фляга \ термос. Обирайте компактну тару з нержавіючої сталі, з подвійними стінками і вакуумною ізоляцією для зберігання тепла.
- Захисні \ сонячні окуляри. Оптимальні сонцезахисні окуляри — категорії 4 (Cat-4) з високою поляризацією. Захисні окуляри мають бути з протитуманним покриттям, прозорими лінзами та захистом від запотівання.
- Навігаційне обладнання. Рекомендуємо компаси з великою основою. Вам також потрібні GPS-системи з довгою автономною роботою та підсвіткою, а також фізичні карти у водонепроникному чохлі.
- Аптечка. До звичного набору додайте креми від обмороження і термоковдри.

Кішки забезпечують зчеплення з льодом і снігом, дозволяють маневрувати на льодових маршрутах. Зображення з Unsplash.com
3. Як обрати професійне зимове спорядження
Альпіністи довіряють екіпіруванню із сертифікацією UIAA (International Climbing and Mountaineering Federation) і CE (Conformité Européenne). Окрім того, звертайте увагу на призначення та якість матеріалів.
- Льодоруб. Це має бути легкий інструмент із ручкою 55–65 см. Щоб приладдя зручно сиділо в руці та не губилось, потрібна петля для запʼястя. Алюмінієве руківʼя та сталевий дзьоб будуть оптимальними.
- Кішки. Відштовхуйтесь від типу ваших черевиків. Універсальний варіант для скелелазіння — 12-зубцеві кішки із запобіганням налипання снігу.
- Шолом. Для комфорту виберіть убір вагою до 170 г з надійних матеріалів. Наприклад, з пластику із жорстким каркасом або пінополістиролу.
- Страхувальна система. Для класичного альпінізму радимо легку систему (150–200 г) з 2–4 петель. Петлі для ніг мають бути роз’ємними. Так можна надягати страховку не знімаючи кішок.
- Мотузка. Надійним варіантом буде динамічна мотузка 8-9 мм або пів мотузка (Half Rope) 7-8 мм.
Відповідально обирайте страхувальне обладнання, а також запасіться карабінами і додатковою мотузкою.
На ринку представлено безліч альпіністського спорядження різних видів, тож читайте відгуки, радьтесь з колегами і стежте за блогом IKS — регулярно ділимось корисним. Бажаємо безпечних походів!